Kristendom for Alle 4: Markusevangeliet del 2

Kristendom for Alle 4: Markusevangeliet del 2

Kristendom for Alle 4: Markusevangeliet del 2

Lørdag 31. oktober 2026, kl. 10:00
Oppe Sundby Sognehus, Roskildevej 187, 3600 Frederikssund
ved sognepræst Charlotte Birkeholm

For fjerde gang udbyder Folkekirken i Frederikssund og Egedal kommuner kurset Kristendom for Alle. Et tilbud til alle, der gerne vil vide mere om kristendommen.

Kurset løber over otte lørdage kl. 10-12 fordelt over efteråret 2026 og foråret 2027. Mødestedet skifter mellem Ganløse, Stenløse, Slangerup og Frederikssund.

Læs mere om kurset her.

Sognepræst Klaus Meisner gennemgik første del af det samlede Markusevangelium: ”I løbet af kirkeåret kommer vi rundt i alle fire evangelier – men aldrig som en sammenhængende læsning af ét evangelium. Over to lørdage vil vi forsøge at læse hele Markusevangeliet. Markusevangeliet udmærker sig ved at være det ældste af de fire evangelier og danner i flere henseender baggrund for særligt Matthæus og Lukas. Begge gange vil der være en introduktion efterfulgt af diskussion af udvalgte passager”.

Anden del af denne gennemgang foregår lørdag 31. oktober 2026 kl. 10-12 i Oppe Sundby Sognehus. Underviseren er sognepræst Charlotte Birkeholm fra Oppe Sundby og Snostrup Pastorat. Undervisningen følges af en let servering. Det kræver ingen særlige forudsætninger at være med. Både gamle og nye kursister er velkomne. 

Deltagelse i kurset er gratis, men tilmelding er bindende af hensyn til forplejning. Man kan tilmelde sig hele forløbet eller de enkelte gange.

Kontakt for deltagelse 31.10.
CHBI@km.dk
tlf. 24 21 89 13

Tilmelding:
Tilmelding til hele kurset sker til sognepræst Christian Gottlieb (Slagslunde og Ganløse sogne) på mail: cvg@km.dk

Du vil måske også kunne lide...

0
Feed